Pobytová služba

Vila Vitae je domov seniorů se zvláštním režimem rodinného typu pro lidi s demencí. Ve Vile Vitae vytváříme prostor, kde se mohou naši klienti cítit doma a kde naleznou kvalitní sociální a zdravotní péči. Domovem nemyslíme pouze prostor, který člověk obývá, ale celé zázemí, kde prožívá svůj život. Naším cílem je, aby u nás klienti naplnili své fyzické i psychické potřeby tak, aby se jim žilo více než příjemně. Proto jsme pro naše pobytové zařízení zvolili název Vila Vitae, což v latině znamená život. Obyvatelé vily tu proto nejsou jako doma, jsou tu skutečně doma a mají zde k dispozici nepřetržitou péči. Klientům poskytujeme možnost účastnit se drobných činností, které odpovídají běžnému způsobu života v domácím prostředí. Aktivizaci chápeme a realizujeme v rámci běžných činností, které každý člověk realizuje pro zajištění svých potřeb a přání. Nevytváříme programy, které připomínají spíše mateřskou školku nebo hodinu výtvarné výchovy na základní škole.

V rámci péče podporujeme zachovalé schopnosti a dovednosti člověka, naší inspirací Psychobiografický model péče profesora Erwina Böhma, který je velmi využívaný v německy mluvících zemích v domovech pro seniory s demencí kvůli etické dimenzi, v rámci které je kladen důraz na respekt k důstojnosti stáří a vnímání klienta primárně jako úctyhodné individuální osobnosti. Důležitou roli hraje samotné prostředí a především lidský přístup a způsob chování personálu, jehož hlavním úkolem je oživit psychiku klienta tak, aby byly naplněny jeho psychické potřeby.

Kapacita domova seniorů

Kapacita domova je 36 osob. Obyvatelé Vily žijí ve dvou až třílůžkových pokojích. Pro větší zajištění soukromí máme k dispozici 2 jednolůžkové pokoje.

Jak to u nás vypadá?

Domov seniorů je rozdělen na 3 oddělení – domácnosti klientů podle jednotlivých pater. V jedné domácnosti žije 12 klientů. Každá domácnost má vlastní společenskou místnost a jídelnu s kuchyňským koutem. Kuchyňské kouty na jednotlivých odděleních slouží klientům jako místo, kde si mohou samostatně nebo s dopomocí pracovníka připravit vlastní stravu a nápoje. Společenská místnost je prostředím, kde klienti mohou společně trávit den, využívá se také pro společně realizované aktivity nabízené personálem domova.

Budova je bezbariérová, všechna patra jsou dostupná výtahem. Stravování je zajištěno kombinací dovozu teplé stravy a vlastní přípravy studené stravy. Klienti jsou ubytováni na 2 – 3 lůžkových pokojích. Na každém patře je 1 pokoj s vlastním sociálním zařízením. Ostatní pokoje mají společné sociální zařízení pro příslušnou domácnost. Zařízení jednotlivých pokojů je společně utvářeno s klienty tak, aby se zde cítili pokud možno co nejlépe. Klientům umožňujeme vzít si do zařízení vlastní kusy nábytku (dle možností prostoru) a drobné vybavení. Zařízení, které si klient přináší, umožní lepší pocit domova: bezpečí, soukromí, klid. Dále jsou pokoje vybaveny s ohledem na možnosti a zdravotní stav klienta, čili nechybí polohovací postele, pojízdné stolky, polohovací hrazdy a žebříčky, antidekubitní matrace a podložky aj.

Prostory domova jsou vybaveny prvky, které usnadňují orientaci a pohyb. Tyto prvky jsou citlivě zařazeny do interiéru domova tak, aby působily přirozeně. Klientům je také k dispozici zahrada s bezbarierovým přístupem, kde jsou lavičky a stolky sloužící pro odpočinek, stolní hry, debaty apod. Klienti se v případě zájmu mohou podílet na údržbě zahrady (péče o záhonky a keře, zalévání, hrabání listí apod.). Zahrada slouží jako prostor pro společné setkávání, ale zároveň poskytuje možnost relaxace a odpočinku v soukromí.

Okolí

Vila Vitae se nachází v krásné lokalitě ve staré vilové zástavbě na Masarykově třídě v Liberci, č. p. 625. Domov má vlastní prostornou zahradu, která vybízí k posezení, odpočinku, slunění, klábosení, opékání buřtů či sportovnímu utužování těla. V okolí vily je spousta příležitostí ke kulturnímu obohacení; muzeum, galerie, zoologická a botanická zahrada a také klidné prostředí Lidových sadů, kam klienti rádi chodí na procházky.

Historie služby

Domov seniorů Vila Vitae vznikl za spolupráce se společností Kasro s.r.o., která nám nabídla využití své budovy v Liberci k poskytování sociálních služeb. Nabídka přišla v době, kdy jsme zvažovali založení domova pro osoby s demencí. U klientů v domácí péči jsme vnímali potřebu zajištění péče v zařízení domácího typu. Přišlo rozhodnutí založit domov, registrace služby a po roce příprav jsme 5.10. 2015 Vilu Vitae slavnostně otevřeli a přivítali první klienty.

Cena pobytu ve Vila Vitae

Cena je tvořená ze tří částí:
Ubytování – 305,- Kč/den
Strava – 255,- Kč/den
Sociální péče – je hrazena příspěvkem na péči

Máte zájem o pobyt ve Vile Vitae pro Vás či Vaše blízké?

Pro dotazy můžete kontaktovat sociální pracovnici p. Simonu Michkovou, tel. 737 265 538.

Také můžete vyplnit žádost o pobyt, včetně vyjádření lékaře (příloha žádosti), kterou naleznete níže, a zaslat nám ji emailem na simona.michkova@rodina24.org nebo poštou na adresu:

Rodina24, Vila Vitae
Masarykova 625
460 01 Liberec

Po obdržení žádosti Vás kontaktuje naše sociální pracovnice a domluví s Vámi schůzku s žadatelem o pobyt (tzn. s tím, kdo bude v domově žít). Schůzky se většinou účastní také rodinný příslušník. Při této návštěvě naše pracovnice zjistí bližší informace o situaci žadatele. Také Vám sdělí potřebné informace o domově a přiblíží Vám pravidla života ve Vile, případně Vám ráda odpoví na Vaše dotazy ohledně pobytu v domově.

Pokud je kapacita domova naplněná, Vaši žádost můžeme zařadit do evidence a v případě uvolnění místa Vás co nejdříve budeme kontaktovat.

Přílohy

Galerie